برای بازسازی ساختمان از کفپوش لمینیت استفاده نماییم یا کفپوش پارکت و این دو چه تفاوت هایی با هم دارند؟

احتمالا تا کنون کفپوش های لمینیت را بارها دیده اید همچنین در گذشته نیز، کفپوش های پارکت را دیده باشید. ولی این دو تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند که در خرید و بازسازی ساختمان باید به آنها دقت نمود.

پارکت یا لمینیت
پارکت یا لمینیت

 

کفپوش پارکت

کفپوش های پارکت از متریال چوب کاملا طبیعی ساخته شده اند. روش اجرای پارکت ها در بازسازی به این صورت هست که آنها را به صورت پازل رو کف با چسب های مخصوص می‌چسبانند و بعد از خشک شدن چسب، سطح آن را صاب و لاک الکل میزنند تا زیبا و براق به نظر بیاید. این متریال با توجه به جنس و روش اجرا، نسبت به آب مقاومت بسیار پایینی دارد و در مجاورت آب دچار آسیب شده و سطح آن باد میکند. همچنین با توجه به اینکه پارکت از چوب طبیعی بدون هیچ تغییراتی می‌باشد، نسبت به اشیا نوک تیز مقاومت پایینی دارد و در صورت رعایت نکردن نحوه استفاده از محصول نیاز به ترمیم پیدا می‌کند.

کفپوش پارمت در ساختمان
کفپوش پارکت

کفپوش لمینت
کفپوش های لمینت به پارکت لمینت هم معروف می‌باشند در بازسازی خانه استفاده می شوند. کفپوش های لمینت از جنس چوب HDF می‌باشند و شمابه پارکت، از چوب طبیعی ساخته نمی‌شود. HDF مخفف شده Hard Density Fiberboard یا الیاف چوب فشرده است. HDF در واقع نوعی تخته فیبر می‌باشد که به روش خشک فشرده شده است. روش ساخت HDF ها مشابه MDF می‌باشد ولی چگالی ام دی اف بین 600 تا 800 کیلوگرم بر متر مکعب است ولی چگالی اچ دی اف بالای 800 کیلوگرم بر متر مکعب میباشد. HDFبه همین دلیل نسبت به LDF و MDF مقاومت بسیار بالاتری را دارند.

کفپوش لمینیت در ساختمان
کفپوش لمینیت

تفاوت های اساسی لمینیت ها نسبت به پارکت ها در بازسازی ساختمان :
1- لمینت ها را بر خلاف پارکت، با چسب به کف نمیچسبانند. لمینیت ها توسط شیار هایی که کنار آنها وجود دارد و به آنها کلیک گفته می‌شود، به صورت نری، مادگی، داخل یکدیگر فیکس میشوند و وزن خود آنها عامل نگهدارنده آنها در کف می‌باشد.
2- به دلیل اینکه لمینت ها را با چسب به کف نمی‌چسبانند، به کف زیر هیچ آسیبی نمیرسد. این مزیت باعث میشود شما بدون نگرانی، کف منزل خود را که سنگ می‌باشد، لمینت نمایید، و بعد از چند سال که نظرتان برای بازسازی ساختمان عوض شد، بدون کوچکترین آسیبی به کف، دوباره لمینت ها برچیده و کف منزل خود را به صورت کف سنگی برگردانید. همچنین می‌توانید اگر منزل خود را تغییر دادید، لمینیت های خود را نیز جمع نمایید و در منزل جدید استفاده کنید.
3- فوم هایی که زیر لمینیت ها نصب می‌‍شود، به همراه بافت چوبی خود لمینت، عایق بسیار خوبی در مقابل صدا و همچنین سرما و گرما می‌باشند.
4- لمینت در مقابل آب مقاومت بالاتری در مقابل به پارکت دارد.
5- لمینت در مقابل وسایل نوک تیز مقاومت بالاتری در مقابل پارکت دارد.
6- لمینت با سرعت بالایی نصب می‌شود.مثلا یک واحد 80 متری را به راحتی می‌توان در یک روز به اتمام رسانید.
7- پس از اینکه نصاب لمییت را اجرا نمود، مانند پارکت نیازی به صاب و لاک الکل ندارد.
8- به لحاظ قیمتی نیز، لمینیت، نسبت به سایر مصالح، مانند سنگ، سرامیک و … (با توجه به هزینه حمل اجرت نصب و هزینه مصالح مصرفی برای اجرا و زمان بر بودن آنها ) مقرون به صرفه تر می‌باشد. به خصوص اگر منزل خود را میخواهید بازسازی نمایید با توجه به اینکه سنگ و سرامیک آلودگی گرد خاکی زیادی ایجاد می‌کند، اجرای لمینت کاملا پیشنهاد می‌شود.

نصب و اجرای کفپوش لمینیت
اجرای کفپوش لمینیت

البته به این نکته هم باید اشاره نمود که بعضی از معایب کفپوش های پارکت، از جمله نداشتن کلیک، کوچک بودن قطعات آنها و ….  در کفپوش های بسیار جدید اروپایی مرتفع گردیده، ولی قیمت های آنها نسبت به کفپوش های پارکت قدیمی چند برابر می‎باشد.

نصب و اجرای کفپوش پارکت در بازسازی ساختمان
نصب پارکت