لمینیت یا سرامیک ؟
معمولا در بازسازی ساختمان ، انتخاب دو متریال مختلف برای مالکان بسیار سخت می‌شود. یکی از این انتخاب ها در بازسازی ساختمان، انتخاب نوع کف می‎‌باشد و از مهمترین گزینه های مطرح، لمینیت و سرامیک است. در این مقاله، به تفاوت ها، مزایا و معایب هر یک از این دو می‌پردازیم و تصمیم و انتخاب کردن هر یک از این دو را به شما واگذار می‎نماییم.
لمینیت
لمینیت یک متریال از چوب های فرآوری شده (HDF) می‌باشد که در بازسازی خانه کاربرد زیادی دارد. مهمترین تفاوت های لمینیت در مقابل سرامیک، در نوسازی و بازسازی ساختمان ها به قرار زیر می‌باشد.
• کفپوش لمینیت، به دلیل بافت چوبی خود همچنین رنگ با تنالیته قهوه ای ، فضای خانه را به لحاظ بصری گرمتر از سرامیک می کند.
• کفپوش لمینیت، به جهت استفاده از فوم (در زیر آن) و همچنین جنس مواد چوبی به کار رفته در آن، به صورت عایق حرارتی و عایق صوت عمل کرده و فضای گرمتری را به شما ارئه می‌دهد.
• کفپوش لیمینیت همچنین برای افرادی که عادت دارند بدون دمپایی در خانه راه بروند بسیار مناسب است، زیرا روی آن از سایر متریال هایی مانند سرامیک و سنگ گرمتر می‌باشد.

اجرای کفپوش لمینیت
کفپوش لمینیت

• لمینیت برای نصب و اجرا به چسب و ملات که احتیاج به خشک شدن داشته باشد، نیازی ندارد وو به صورت نر و مادگی در هم فرو می‌رود. بنابراین در اجرا بسیار سریع و راحت است و بلافاصله بعد اجرا امکان استفاده از فضا را بوجود می‌آورد. به همین دلیل در بازسازی بسیار مفید و کاربردی است زیرا می‌توانید بدون کثیف کاری در یک یا دو روز کل کف را لمینیت کنید.

اجرای کفپوش لمینیت
کفپوش لمینیت

• لمینیت از نظر وزنی متریال سبکی است، در جاهایی که برای بازسازی ساختمان محدودیت حمل مصالح وجود دارد معمولا برای اجرا دردسر کمتری ایجاد می‌نماید.
• لمینیت دارای سطح نرمتری نسبت به سرامیک است. این متریال برای بچه ها و سالمندان از امنیت بیشتری برخوردار است. در صورت افتادن وسیله روی آن احتمال شکستن آن کمتر است.
• نصب لمینیت به کمک اتصالات کام و زبانه است و چسبی برای آنها به کار نمی‌رود. به همین دلیل تعویض برای بازسازی خانه، نسبت به سرامیک بسیار راحت می‌باشد و در هنگام تعویض به کف و به خود لمینت هیچ آسیبی نمی‌رسد و حتی می‌توانید لمینیت را در محل دیگری دوباره استفاده نمایید.

اجرای کفپوش لمینیت
کفپوش لمینیت

• لمینیت در مقابل نور خورشید، (در صورتی که نور خورشید به صورت مداوم باشد) مقاومت کمتری نسبت به سرامیک دارد و به مرور تغییر رنگ می‌دهد و کدر می‌شود.
• لمینیت در مقابل اجسام نوک تیز و یا فشار وسایل سنگین خانه، مقاوتی در حد سرامیک ندارد و تکرار برخورد اجسام سنگین و نوک تیز باعث می‌شود لمینیت های شما به سرعت فرسوده شوند.
• استفاده از لمینیت در فضاهای عمومی و پر رفت و آمد خیلی مقرون به صرفه نیست، زیرا لمینت در این فضا ها به سرعت فرسوده میشود و بافت روی آن از بین می‌رود. گرد غبار کفش ها ، رفت آمد و اصطکاک زیاد، رفت و آمد با کفش های کثیف یا رفت آمد با کفش های خیس یا کفش هایی که که سنگ ریزه زبر به کف آن چسبیده است و همچنین استفاده از تی خیس که هر روز روی آن کشیده شود یا استفاده از مواد پاک کننده، به لمینیت آسیب زیادی می‌زند.
• لمینیت ها بر اساس کیفیت، قیمت های متفاوتی را دارند. لمینیت های ایرانی در حدود قیمت 30 تا 35 هزار تومان به فروش می‌رسند. لمینیت های ترک و چینی نیز در حدود قیمت 35 تا 50 هزار تومان قیمت دارند. لمینیت های اروپایی با درجه کیفی بالاتر نیز در حدود 50 تا 100 هزار تومان قیمت دارند. در برآورد قیمت نهایی برای اجرای لمینیت در بازسازی ساختمان، نباید فقط قیمت لمینیت را در نظر گرفت زیرا هزینه هایی مانند هزینه حمل از انبار تا محل اجرا، اجرت نصب، هزینه قرنیز دور، فوم زیر لمینیت، اسکوتی، میانه ، چسب سیلیکونی، نایلون زیر کارو .. هم به هزینه های اولیه اضافه می‌شود که در مجموعه متر مربعی 10 تا 15 هزار تومان را به هزینه لمینیت اضافه می‌نماید. مقایسه قیمتی بین لمینیت و سرامیک کار سختی می‎‌باشد ولی قیمت آنها تقریبا برابر یا کمی کمتر می‌باشد.

سرامیک:
• سرامیک دارای مقاومت بسیار بیشتری در مقابل رطوبت، سرما، گرما نسبت به لمینیت می‌باشد. به همین دلیل سرامیک نسبت به لمینیت طول عمر بسیار بالاتری را دارد.
• سرامیک در مقابل رفت آمد های زیاد، نور شدید خورشید، فشار وزن اشیاء و خراش اجسام نوک تیز، نسبت به لمینیت دارای مقاومت بسیار زیادتری می‌باشد.
• لمینیت و ملات زیر آن عایق حرارتی خوبی به شمار نمی‌روند و سطح سردی را به شما ارائه می‌دهند. در صورتی که میخواهید خانه گرمتری داشته باشید از سرامیک استفاده ننمایید.
• سطح سرامیک سرد و صیقلی است و همین موضوع باعث میشود برای کودکان و افراد کهنسال ناامن باشد و باعث سر خوردن آنها شود و در صورت افتادن آسیب بیشتری به آنها وارد می‌شود.

اجرای کف سرامیک
کف سرامیک

• سر و صدای ایجاد شده از سرامیک در فضا کمتر از لمینیت است و راه رفتن بر روی آن صدای زیادی ندارد.
• اگر در بازسازی منزل یا محل کارتان علاقه به سبک کلاسیک دارید، سنگ و سرامیک متریال مناسب¬تری برای اینگونه فضاها می‌باشد.
• یکی دیگر از مزایای سرامیک در بازسازی فضاهای پر رفت و آمد این است که، با هر بار تمیز شدن جلای اولیه خود را پیدا میکند و زیبایی اولیه خود میشود و با نور و فشار اشیا سنگین تغییر رنگ نمیدهد.

یازسازی و اجرای سرامیک کف
سرامیک کف

• قیمت سرامیک از متری 10 هزار تومان تا متری 40 هزار تومان در سرامیک های ایرانی، در نوسان است. تا اینجای کار قیمت حدودی سرامیک از لمینیت کمتر می‌باشد ولی هزینه های جانبی دیگری برای به دست آوردن برآورد نهایی اجرای سرامیک را شما باید در نظر بگیرید. اجرت اجرای سرامیک در حدود متری 15 تا 20 هزار تومان می‌باشد. به غیر از هزینه خرید سرامیک و اجرت نصب، شما هزینه های دیگری نیز در لیست هزینه های خود باید محاسبه نمایید. سایر هزینه ها که شامل، هزینه حمل سرامیک ها تا ساختمان ، هزینه حمل سرامیک توسط کارگر به بالای ساختمان، هزینه سیمان و ماسه مصرفی، هزینه کندن سرامیک های قبلی ( فقط در بازسازی) هزینه حمل نخاله ها توسط کارگر به پایین ساختمان (فقط در بازسازی) ، هزینه حمل نخاله توسط کامیون به خارج از شهر (فقط در بازسازی) ، نیز جزو هزینه های شما می‌باشد که در حدود متری 20 هزار تومان هزینه در بر دارد. بنابراین قیمت سرامیک و لمینیت ، نسبتا نزدیک به هم می‌باشند و می‌توان گفت هزینه سرامیک کمی بیشتر از لمینیت در می‌آید.

اجرای کف سرامیک
کف سرامیک