خرید فر توکار ، اجاق گاز توکار و هود برای بازسازی آشپزخانه مسکونی

بازسازی آشپزخانه
آشپزخانه از قسمت های بسیار مهم در بازسازی ساختمان  می‌باشد. آیتم های مورد بازسازی در آشپزخانه شامل کابینت ها، ام دی اف، کاشی ، سرامیک کف ، سینک ، شیرآلات، هود ، گاز و فر میباشد. در این مطلب به بررسی فر توکار و گاز توکار و هود میپردازیم.

بازسازی آشپزخانه
بازسازی آشپزخانه

گاز توکار
عرض تمام گاز های اجاق پزی توکار موجود در بازار 50 سانتی متر می باشد که با این عرض ، داخل صفحه رویی 60 سانتی متری کابینت قرار میگیرد. طول گاز ها تو کار معمولا متفاوت میباشد و از طول 35 سانتیمتر برای گاز های دو شعله تا طول 90 سانتیمتر برای گاز های 6 شعله متغییر میباشد. ولی طول های استانداردی که هود متناسب با آن را بتوان به راحتی تهیه کرد شامل طول 86 سانتی متری (برای گاز 5 شعله ) و طول 60 سانتی متر (58 تا 61 سانتی متر برای گاز 4 شعله) میباشد. برای خرید نگران ابعاد مختلف نباشید چون معمولا جای گاز را، مجری کابینت در جای خود قرار میدهد ولی حتما قبل از خرید به این نکته دقت نمایید فضای کافی باری نصب داسته باشید و تا کنار آن به یخچال یا سینک نزدیک نشود. نصب و راه اندازی گاز حتما باید با نصاب متخصص از خدمات پشتیبانی اجاق گاز باشد. معمولا گارانتی نمودن اجاق گاز هم منوط به نصب از طرف شرکت خدمات پشتیبان می‌باشد.

فر تو کار در بازسازی آشپزخانه
فر توکار آشپزخانه

برای انتخاب برند های و مارک های اجاق گاز تو کار برند‌ها و مارک های متفاوتی وجود دارند، برای انتخاب ابتدا بهتر است بازه قیمتی اجاق گاز را مشخص نماییم. اگر برای این آیتم ، بودجه کمی را در نظر گرفته اید، از برند های متفرقه داخلی یا چینی می توانید خرید نمایید. اگر بودجه شما متوسط است می توانید از برند های معتبر داخلی مانند اخوان و بعد از آن برند هایی مانند کن و ایلیا استیل ، استیل البرز و بیمکث می توانید خریداری نمایید. شما برای خرید از این برند ها ، برای یک گاز 4 شعله مبلغی معادل 400 تا 600 هزار تومان و برای یک گاز 5 شعله مبلغی حدود 500 تا 800 هزار تومان باید هزینه نمایید. تفاوت قیمت ها در یک برند بر اساس این می‎باشد که لوازم مورد استفاده اجاق گاز فوق، ایرانی یا ایتالیایی می‌باشد و از دیگر دلایل تفاوت قیمتی استیل یا شیشه بودن صفحه گاز ها می‌باشد. توجه داشته باشید برای نصب گاز توکار باید با بخش خدمات شرکت تولید کننده هماهنگ کنید تا گاز خریداری شده شما را گارانتی نمایند.

فر تو کار در بازسازی آشپزخانه
فر تو کار آشپزخانه

هود آشپزخانه
هود نیز مانند اجاق گاز ، از سایر لوازم ضروری در بازسازی خانه در فضای آشپزخانه می‌باشد، که باید حتما تهیه شود. اکثر برندهایی که تولید کننده اجاق گاز باشند ، هود نیز تولید میکنند. شما می‌توانید برای راحتی در نصب، هود را نیز از همان برند تهیه نمایید تا نصاب یک شرکت ، هر دو وسیله را همزمان برایتان نصب نماید. در خرید هود حتما به عرض اجاق گاز توکار دقت نمایید تا عرض هود با عرض گاز هماهنگ باشد، بزرگتر یا کوچکتر بودن هود نسبت به اجاق گاز، زیبایی این قسمت از آشپزخانه را بعد از بازسازی آشپزخانه خانه شما، از بین می‌برد. همچنین در خرید هود به جنس آن دقت نمایید که با گاز شما هماهنگ باشد، مثلا اگر اجاق گاز صفحه شیشه ای مشکی می‌باشد، هود شما نیز صفحه شیشه ای باشد و اگر اجاق گاز صفحه استیل میباشد، هود نیز ترکیب شیشه شفاف و استیل باشد. نصب هود نیز با نصاب شرکت تولید کننده هود میباشد ولی شما باید دریچه و لوله انتظار هود و همچنین سیم های برق را قبل از آمدن نصاب آماده نمایید.

هود در بازسازی آشپزخانه
هود آشپزخانه

برای خرید هود اگر بودجه کمی در نظر گرفته اید ، با هزینه 200 تا 300 هزار تومان میتوانید هود ایرانی متفرقه یا چینی خریداری نمایید. اگر بودجه شما برای خرید هود متوسط و در حدود 400 تا 800 هزار تومان است، می توانید خرید خود را از برند های معتبر داخلی مانند بیمکث ، کن ، اخوان ، ایلیا استیل و استیل البرز و داتیس انجام دهید. اگر بودجه بالای 1 میلیون تومان برای خرید هود در نظر گرفته اید می‌توانید از برند هایی مانند بوش و لتو و آریستون و… خریدتان را انجام دهید.

هود در بازسازی آشپزخانه
هود آشپزخانه

فر توکار
فر تو کار نیز از سایر لوازم آشپزخانه میباشد که در زمان بازسازی خانه و فضای آشپزخانه، تعویض می‌شود. البته فر توکار در حال حاضر ، جزو تجهیزات واجب در بازسازی آشپزخانه نمی‌باشد و بعضی افراد تمایلی به نصب فر تو کار ندارند و ترجیح میدهند از فضای فر برای ایجاد کشوها و یونیت ها استفاده نمایند. شما می‌توانید فر خود را نیز از برندی که اجاق گاز خود را خریداری کرده اید خریداری نمایید تا هم هماهنگی بیشتری با گاز داشته باشد و هم نصب آنها همزمان انجام گردد. قبل از نصب فر، شما حتما با مجری کابینت خود هماهنگ نمایید تا جای مناسبی برای فر در نظر بگیرد، عرض استاندارد فر ها 60 سانتی متر میباشد. محل قرارگیری فر نیز اهمیت دارد، بعضی افراد فر را زیر اجاق گاز قرار میدهند. این موقعیت این مزیت را دارد که بوهای متصاعد شده از فر را ، هود جذب مینماید. ولی بعضی ها فر را در بازسازی آشپزخانه، در موقعتی بالاتر و کنار اجاق گاز قرار میدهند. البته باید خاطر نشان کرد فر ترجیحا در فضای بین دو کابینت قرار نگیرد. به دلیل اینکه ارتفاع کابینت زمینی حدود 90 سانتی متر میباشد و اگر فر با ارتفاع 55 تا 60 روی آن قرار گیرد، دسترسی خانم ها را به دکمه ها و قسمت های بالا و انتهایی فر را سخت مینماید.

فر توکار در بازسازی آشپزخانه
فر توکار آشپزخانه

برای انتخاب فر توکار، مارک های مختلفی وجود دارند، مشابه گاز تو کار، برای انتخاب فر تو کار نیز ابتدا بودجه‌ای که برای خرید فر در نظر گرفته اید را مشخص می‌نمایید. اگر بودجه در نظر گرفته شد پایین می‌باشد، می‌توانید از برند های چینی یا ایرانی متفرقه برای خرید فر توکار استفاده نمایید. اگر بودجه ای حدود 900 هزار تومان تا 8/1 میلیون تومان در نظر گرفته اید می توانید از برندهای معتبر داخلی مانند اخوان و بعد از آن از برند هایی مانند استیل البرز ، ایلیا استیل ، کن و بیمکث استفاده نمایید. اگر بودجه‌ای بالای 5/2 میلیون برای فر در نظر گرفته اید می‌توانید برند های معتبر خارجی مانند مانند لتو ، آریستون و بوش را خریداری نمایید. البته فر های مارک های اروپایی بیشتر برقی می‌باشند و فرهایی که با گاز کار میکنند در مارک های اروپایی چندان رایج نیست. در نظر داشته باشید نصب فر تو کار حتما باید از طریق نصاب های مورد تایید شرکت برند مورد نظر باشد.

فر توکار در بازسازی آشپزخانه
فر توکار آشپزخانه

تفاوت فر های برقی و گازی
از سایر نکات در خریداری فر ، نوع مصرف فر ( گاز یا برق) می‌باشد. فر های گازی با توجه به قیمت گاز در ایران هزینه مصرفی کمتری دارند و به صرفه تر می باشند. فرهای برقی – گازی مشابه فر های گازی می‌باشند با این تفاوت که داخل آنها به غیر از مشعل گاز، دارای المنت های برقی میباشد که برای تست کردن غذا استفاده می‌شود. ولی فر های برقی کاملا با برق گرم می‌شوند. مصرف برق در آنها (بسته به تعداد المنت هایی که روشن میکنید) از 1000 وات تا 2000 وات میباشد. فر های برقی دارای هزینه مصرفی بالاتری میباشند ولی دقت درجه حرارت و زمان دهی پخت به آنها بسیار بالاتر میباشند. از مزیت های فر های برقی این است که این فر ها را میتوانید تنظیم نمایید دقیقا چند دقیقه کار کند و خاموش شود ولی اکثر فرهای گازی حتما باید به صورت دستی خاموش شوند و این قابلیت در آنها وجود ندارد.

فر توکار آشپزخانه
فر توکار آشپزخانه

هزینه برق مصرفی فر های برقی
اگر دو بار در هفته و هر بار یک ساعت فر خود را روشن می‎نمایید (2 ساعت در هفته و 8 ساعت در ماه) نگرانی در رابطه با هزینه برق مصرفی آن نداشته باشید زیرا با این مصرف، هزینه برق شما (قیمت برق در سال 96 ، به صورت تصاعدی حدود 50 الی 200 تومان به ازای هر کیلووات برق می‌باشد) حدود 2000 تومان در ماه می‎باشد که مبلغ ناچیزی است.

ماکروویو تو کار در بازسازی آشپزخانه
ماکروویو تو کار آشپزخانه

ماکروفر ، قهوه ساز و بخارپز و …
در صورتی که میخواهید بعد از بازسازی ساختمان ، یک آشپزخانه لوکس داشته باشید، میتوانید سایر تجهیزات آشپزخانه خود ، مثل ماکروویو و قهوه ساز و بخار پز و … را از از انواع توکار انتخاب نمایید تا آشپزخانه‌ای بسیار شیک و مجهز داشته باشید. دقت داشته باشید این تجهیزات عموما نمونه ایرانی و چینی در بازار ندارند و شما برای تهیه این نوع از تجهیزات باید فقط از برندهای معروف اروپایی مثل لتو، آریستون ، بوش و… استفاده نمایید. در نظر داشته باشید، این برند ها به غیر از این تجهیزات، تجهیزات تو کار دیگری مانند یخچال ، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی هم دارند.