گچ و رابیتس یا کناف در بازسازی ساختمان ؟

کناف یا صفحات روکش دار گچی یا گچ برگ ها ، مواد و مصالحی نسباتا جدید می‌باشند که جایگزین سیستم های سنتی رابیتس و گچک در بازسازی ساختمان شده اند. هر کدام از این دو سیستم مزایا و معایب خود را دارد و ذکر کردن آنها در این مطلب شما را جهت انتخاب هر یک راهنمایی می‌نماید.

ورق کناف
ورق کناف

مزایای سیستم های سقف کاذب کناف در بازسازی خانه

1- سرعت اجرای کناف قابل مقایسه با گچ نیست. بعد از گچکاری یک دیوار، (بسته به درجه حرارت محیط) شما به یک تا چند هفته زمان برای خشک شدن آن دارید تا بتوانید بدون مشکل روی آن را رنگ بزنید. این مزیت برای واحدهای که بازسازی خانه آن ها انجام می‌شوند بسیار اهمیت دارد زیرا در زمان کم می‌بایست کار به اتمام برسد و ساکنین در واحد ساکن شوند در نتیجه برای موارد بازسازی خانه که زمان کمی دارید (به خصوص در فصول سرد سال) ، گچکاری به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

اجرای دیوار کناف
اجرای دیوار کناف

2- هزینه مصالح و اجرای سقف کناف نسبت به رابیتس و گچ کمتر می‎باشد. اجرای سقف های کاذب گچ و رابیتس، به غیر از گچ و رابیتس نیاز به میلگرد ها و پروفیل هایی برای سازه زیر آن دارد. همچنین هزینه هزینه برق مصرفی باری جوشکاری را هم باید یه هزینه های اضافه نمایید. همه این هزینه ها به همراه اجرت اجرا، از اجرای سقف کاذب کناف بیشتر می‌شود.
3- اجرای گچکاری اصولا کار بسیار کثیفی می‌باشد. در هنگام اجرای گچکاری سقف ها، گچ به تمام بدنه ها و کف ریخته میشود و بعد از اجرا نیازمند تمیز کاری کل ساختمان دارد. ولی اجرای کناف در بازسازی و نوسازی، کار تمیزی است و به غیر از کمی گرد و خاک، کثیفی برای واحد ساختمانی ایجاد نمی‌نمایید. این مزیت به خصوص کار بازسازی دارند که همسایه ها ساکن هستند یا برخی از اثاثیه منزل داخل خانه هست، اجرای گچکاری کار را درسر آفرین می‌کند.

رابیتس کاری و گچ کاری
رابیتس و گچ

4- اجرای کناف مصالح مورد نیاز کمتری را برای اجرا نیاز دارد. شاید این جمله در ابتدا اهمیت چندانی نداشته باشد ولی برای نوسازی یک آپارتمان 5 واحده شما نیاز به صدها کیسه گچ 50 کیلویی دارید که حمل آنها به طبقات بالا (به خصوص اگر بالابری برای این کار نداشته باشید) بسیار سخت می‌باشد. در صورتی که حمل ده ها ورق های کناف 20 کیلویی زمان و انرژی کمتری می‌برد.
5- نگهداری کناف در کارگاه با توجه به مقاومت نسبی آن به رطوبت ، نسبت کیسه های گچ، راحتتر می‌باشد.
6- زمانی که تاسیسات زیر سقف های کاذب نیاز به بازسازی داشته باشند، باز کردن و ترمیم مجدد کناف بسیار راحت تر از سقف های کاذب رابیتس و گچ می‌باشد.
7- کناف وزن مرده کمتری را بر روی سازه ساختمان وارد می‌نماید.
8- ایجاد نورهای متمرکز داخل سقف کاذب کناف به راحتی و با یک گردبر میسر است ولی برای سقف های رابیتس و گچکاری، حتما محل های آنها باید از قبل پیش بینی شود.

 

معایب سقف کاذب کناف

1- اجرای کناف نیاز به نیروی متخصص دارد و درصورتی که نیروی متخصص نکات اجرایی کناف را رعایت نکند، منجر به ترک خوردن و باز شدن گوشه های آنها می‌‍شود.

اجرا و نصب کناف
اجرا و نصب کناف

2- سقف کاذب کناف نسبت به سقف کاذب رابیتس و گچ، مقاومت کمتری دارد، یعنی اگر بچه ای دارید که احتمال میدهید از لبه نور مخفی سقف کاذب آویزان شود، بهتر است به سراغ گچ و رابیتس بروید که ساپورت های بیشتری از سقف می‌گیرد و دارای مقاومت بیشتری می‌باشد.

جوشکاری و رابیتس کاری
جوشکاری و رابیتس کاری
کناف سقف کاذب و نورمخفی در بازسازی
کناف سقف کاذب و نورمخفی