اجرای لمینیت در بازسازی ساختمان

اجرای لمینیت، در آخرین مرحله بازسازی ساختمان و نازککاری بازسازی خانه می‌باشد. یعنی زمانی که کف کاملا خشک شده و رطوبتش را از دست داده است. توجه داشته باشید لمینیت ها و پارکت ها را حداقل 48 ساعت قبل از نصب با جعبه روی هم در محل نصب چیده تا با محیط هم دما شود.
وقتی بسته های لمینیت را باز کردید حتما به کام و زبانه دقت کنید که شکسته نباشد، دقت کنید اگر سالم نبود حتما از نصبش بپرهیزید، زیرا اگر کام و زبانه درست در هم کلیک نشود لمینیت ها در زمان خیلی کوتاه بر اثر انبساط و انقباض حرکت میکنند و حتی آب و آشغال به راحتی به زیر لمینیت رسوخ میکند.

اجرای کفپوش لمینیت
کفپوش لمینیت

توجه داشته باشید قبل از نصب لمینیت حتما روی کف یک لایه نایلون و بعد فوم ( ترجیحا سایلنت) پهن کنید و بعد روی آن را لمینت نصب کنید. توجه کنید لایه های فوم روی هم قرار نگیرد و حتما لب به لب هم باشند که کف یکدست باشد.

اجرای کفپوش لمینیت
اجرای لمینیت

فوم زیر لمینیت (بجز ساختمانهای با گرمایش از کف) در دو نوع موجود است، فوم معمولی و فوم سایلنت که فوم سایلنت بافت منسجم تری دارد و مسلما برای استفاده در زیر لمینیت بهتر است.

فوم سایلنت لمینیت
فوم سایلنت

دقت کنید نصب لمینیت در جهت تابش تر خورشید باشد زیرا جلوه زیباتری دارد.

کفپوش لمینیت بعد از بازسازی ساختمان
کفپوش لمینیت

همیشه بین لمینیت و دیوار اطراف فاصله ای به اندازه ضخامت لمینیت قرار دهید بعنوان فضای انبساط،ر حتما در موقع نصب دقت شود بر اثر ضربه کام و زبانه آسیب نبیند.

نصب لمینیت در گوشه ها
نصب لمینیت

بعد از نصب لمینیت حتما باید قرنیز نصب شود که هم فاصله بین لمینیت و دیوار را بپوشاند و هم مانع از حرکت لمینیت در مقابل انبساط و انقباض شود.

قرنیز لمینیت
قرنیز

ترجیحا در فضاهای مرطوب مانند آشپزخانه لمینیت نصب نکنید زیرا نگهداری از آن سخت است. احیانا اگر آشپزخانه را لمینیت کردید زیر کابینت را لمینیت نکنید و بین آن با کابینت 8-10 میلیمتر فاصله بگذاریم و از اسکوتی یا قرنیز برای پر کردن ان فاصله استفاده کنید.

نصب کفوش لمینیت در آشپزخانه
لمینیت در آشپزخانه

بهتر است برای اتصال بهتر قرنیز یا اسکوتی به لمینیت در قسمت زیرین قرنیز و محل اتصالش به لمینیت از درزگیر سیلیکونی استفاده کنید.
در سیستم گرمایش از کف از فوم چوب پنبه ای یا فوم سایلنت لایه آلومینیومی استفاده کنید و قبل از نصب حتما کاملا رطوبت محیط را گرفته و سیستم های گرمایش از کف را خاموش کرده و شروع به نصب میکنید.

فوم زیر لمینیت
فوم لمینیت

برای تمیز کردن لمینیت فقط و فقط از جاروبرقی و تی یا دستمال نمناک استفاده کنید و مطلقا از بخارشوی و آب استفاده نکنید، این کار شاید در زمان کوتاه مشکلی ایجاد نکند ولی به مرور زمان باعث میشود رطوبت وارد کلیک ها شود ولبه های پارکت بلند شود و انبساط و انقباض غیر طبیعی در لمینیت ایجاد شود که این اتفاق باعث میشود که بین لمینیت ها فاصله ایجاد شود. این اتفاق زمانی که رطوبت به زیر لمینیت رسوخ کند نیز می‌افتد به همین دلیل است که لمینیت در جاهای مرطوب خیلی پیشنهاد نمیشود و نیز به همین دلیل است که تمامی راههای ورود آب و رطوبت به زیر پارکت باید گرفته شود. این کار در محل اتصال لمینیت به دیوار با قرنیز، در محل اتصال لمینیت به پله با اسکوتی، در محل اتصال لمینیت دو فضای مختلف مثل پذیرایی به اتاق از میانه و برای اتصال لمینیت به سنگ یا هر متریال دیگری که ارتفاعش بالاتر یا پایین تر اس از گرده استفاده میشود.

نصب اسکوتی لمینیت
نصب اسکوتی لمینیت
کفپوش میانه لمینیت
میانه لمینیت

برخی افراد فکر میکنند استفاده از جلا دهنده مخصوص پارکت میتوانند لمینیت را نیز براق کنند در صورتی که کاملا اشتباه است و جلا دهنده روی لمینیت هیچ تاثیری ندارد.
اگر در خانه گلدان دارید حتی اگر مطمئن هستید که آب نشت نمیکند از زیرش روی لمینیت قرار ندهیدش زیرا به مرور زمان رنگ لمینیت را کدر میکند، روی پایه های مبل و وسایل سنگینی که روی لمینیت قرار میگیرد حتما موکت یا پد های مخصوص بچسبانید که لمینیت لک نشود.