امروزه یکی از مهمترین دغدغه های آپارتمان نشینی انتقال سر و صدای مزاحم است، صدای بیرون اعم از صدای کوچه یا خیابان، و صدای مزاحم همسایه آپارتمانی مجاور، صدای آسانسور، رفت و آمد راه پله و … راهکارهای مختلفی برای جلوگیری از این مورد وجود دارد .ما در اینجا چند راهکار نسبتا ساده و نسباتا ارزان که قابلیت اجرا بعد از نازککاری را دارند برای بازسازی ساختمان ارایه میدهیم.

1334252914483

راهکارهای جلوگیری از انتقال صدا در آپارتمان:
با توجه به اینکه امکان تغییر دیوارهای خارجی و سفت کاری بعد از سکونت وجود ندارد روشهای دیگری برای عایقکاری صوتی دیوارها، در بازسازی خانه، مطرح می‌شود. در ساختمان‌های حال حاضر به دلیل کمتر کردن هزینه اجرا، بالا بردن سرعت اجرا و بالا بردن مساحت مفید ساختمان دیوارها را با ضخامت کمتری نسبت به قبل اجرا می‌کنند و به همین دلیل معمولا ساکنین با مشکل انتقال صدای مزاحم همسایه ها و خیابان مواجه هستند مگر در حالتهایی که دیوار مشترک، بین کمد ها ،سرویسها یا آشپزخانه باشد.
روشها و راهکارهای پیشنهادی کم هزینه، بازسازی ساختمان، برای جلوگیری از انتقال صدا در دیوار مشترک آپارتمان
1. استفاده از فوم های فشرده پشت چسبدار روی دیوار: نصب این فومها در بازسازی خانه ، بسیار ساده است بگونه ای که هر فرد بطور شخصی میتواند آنرا اجرا کند و برای اینکه شکل ظاهری بهتری داشته باشد میتوان روی آن را با دیوارکوب ام دی اف یا چوب پوشاند یا از کناف برای پوشش رویی آن استفاده کرد و در نهایت روی آنرا کاغذ دیواری یا رنگ کرد.این متریال با ضخامت حداکثر 25 میلیمتر موجود میباشد که برای زیر پارکت نیز قابل استفاده است. روش فوق بازسازی ساختمان، نسبت به سایر روش های زیر، هزینه بسیار بالاتری دارد ولی اجرا آن نسبت به سایر روش ها راحتتر است و از سایر روش ها با ضخامت کمتری اجرا میشود.

 

egg-box-foam-speaker
2. پشم سنگ: این روش بازسازی ساختمان میتواند اجرای یک دیوار کاذب با کناف باشد که بین کناف و دیوار اصلی ساختمان با پشم سنگ پوشانده شود. این راهکار نسبت به راهکار اول بسیار کم هزینه تر میباشد. در ضمن نسبت به سایر متریال های موجود در بازار ، متریالی است که عایق صوتی بودن خود را به خوبی به اثبات رسانده است. فقط در خرید پشم سنگ باید دقت داشت که پشم سنگ با چکالی (دانسیته) بالا خریداری شود تا جذب صدا به حداکث ممکن برسد.

55045-BigPic
3. راهکار بعدی استفاده از متریال جدیدی با بافت اسفنجی که متشکل از الیاف های ضد صوت است: این متریال با سازه های مخصوص در زمان بازسازی ساختمان، روی دیوار اجرا و نصب میشود و روی آن با کناف پوشانده میشود. عیب این متریال ضخامت بالا و هزینه نسبتا بالای بازسازی ساختمان نسبت به دو راهکار دیگر میباشد. با این تفاوت که عایق بهتری نیز نسبت به دو راهکار دیگر میباشد. البته این متریال جدید در همه جا در دسترس نیست.

91868-5865731

برای جمع بندی، با توجه به شرایط قیمت و در دسترس بودن و همچنین، اجرای راحت متریال و نیز جذب صدای بیشتر، روش دوم ، یعنی روش استفاده از پشم سنگ پیشنهاد میشود.
در این مقاله، سعی بر آن شده روش های عایق صوتی همسایه مجاور را بیان نماییم، اگر نیاز به اجرای عایق بندی صوتی دیوار مشرف به همسایه خود دارید می‌توانید از مشاوره کارشناسان ما استفاده نمایید.